کاشت بذر جدید برای داشتن چمن های سرسبز و شاداب نیازمند یک برنامه مناسب آبیاری است. آبیاری بذر چمن های جدید با صرف مقداری زمان و رعایت یکسری نکات، شما را به فضای سبز دلخواهتان می رساند.

در این مقاله نکات لازم و ضروری که برای آبیاری بذرهای چمن تا رسیدن آن ها به مرحله رشد و شکوفایی نیاز دارید را بررسی خواهیم کرد.

آبیاری بذر چمن تا رسیدن به مرحله رشد

تعداد دفعات آبیاری بذر چمن

بذر های چمن به رطوبت و آبیاری زیادی نیاز دارند و قبل از انجام هر کاری نیاز است برنامه ای دقیق برای آبرسانی به آن ها داشته باشید. آبیاری صحیح بذر چمن برای شروع روند جوانه زنی تا رشد سالم ضروری است.

لازم است چند روز قبل از کاشت بذر جدید، منطقه را تا عمق 15 تا 20 سانتی متر آبیاری کنید.

اندازه گیری عمق نفوذ آب بسیار آسان است! کافی است یک پیچ گوشتی بلند را داخل زمین فرو کنید. اگر بدون مقاومت زیاد 15 تا 20 سانتی متر پایین برود، اشباع آب مناسبی دارید.

بلافاصله پس از کاشت، 5 تا 10 دقیقه بذر چمن جدید را آبیاری کنید تا چندین سانتی متر از خاک به آرامی مرطوب شود.

انجام این مراحل برای حفظ رطوبت بذر ها ضروری است؛ چراکه اگر خشک باشند به راحتی از بین خواهند رفت.

اینکه آبیاری بذر چمن جدید چند بار انجام شود، به میزان بارندگی منطقه شما پس از کاشت بذر بستگی دارد. اگر منطقه شما بارندگی زیادی ندارد، لازم است دو بار در روز بذر چمن جدید را آبیاری کنید تا 5 سانتی متر از سطح خاک مرطوب شود.

برتری های آبپاش هانتر نسبت به سایر آبپاش ها

آبیاری بذر چمن تا رسیدن به مرحله رشد

بهترین زمان برای آبیاری بذر چمن های جدید

بهترین زمان آبیاری بذر چمن صبح و عصر است. در این ساعات روز به دلیل خنک بودن هوا، میزان تبخیر کاهش یافته و آب به مقدار زیادی جذب زمین می شود. نصب یک تایمر آبیاری می تواند روند آبرسانی را ساده تر و موثر تر سازد.

انتخاب سیستم آبیاری بذر چمن جدید به منطقه کاشت شما بستگی دارد. مناطق وسیع می توانند با آبپاش بزرگ تر و با کیفیت تر آبیاری شوند و برای مناطق کوچک آبپاش کوچکتری نیاز است.

مدت زمان آبیاری بذر چمن

مدت زمان آبیاری بذر چمن بستگی به شرایط خاک و تنظیم آبپاش دارد. به طور کلی ده دقیقه آبیاری در هر نوبت (صبح و عصر)، آب کافی را برای مرطوب نگه داشتن 5 سانتی متر از سطح بالای خاک را فراهم می کند.

برای رشد و شکوفایی بذر چمن جدید، می توانید آبیاری را عمیق تر و به دفعات کمتری انجام دهید. این عمل باعث می شود ریشه گیاهان مستقر شود و به عمق خاک گسترش یابد.

هنگامی که چمن ها رشد کردند، به تدریج دفعات آبیاری صبحگاهی خود را افزایش دهید و در عین حال آبیاری عصرگاهی را کاهش دهید. در منطق دارای بارندگی فراوان، چمن های رشد کرده معمولا حدود 3 سانتی متر آب در هفته نیاز خواهند داشت.

چه مدت طول می کشد تا بذر چمن رشد کند؟

میزان رشد بذر چمن به شرایط آب و هوایی و نوع چمن بستگی دارد. ممکن است بین 3 تا 28 روز طول بکشد تا بذر چمن جدید شروع به رشد کند.

راهنمای خرید قطره چکان آبیاری قطره ای

بهترین آبپاش برای آبیاری چمن چیست؟

برای آبیاری چمن با توجه به سطحی چمن ایجاد شده میتوان از آبپاش های مختلف استفاده کرد. یکی از محبوب ترین این آبپاش ها، آبپاش های شرکت آبپاش اسپری PS هانتر است که در انواع مختلف قابل دستیابی است.

آبیاری بذر چمن تا رسیدن به مرحله رشد

در متن بالا نکات کلیدی در خصوص آبیاری بذرهای چمن تا رسیدن به مرحله رشد را بیان کردیم. داشتن زمین چمنی زیبا نه تنها چشم انداز مناسبی دارد، بلکه محلی برای بازی و استراحت فراهم می کند. وجود یک برنامه ثابت آبیاری، کلیدی برای اطمینان از شادابی همیشگی فضای سبز شما است.

میراب سازه آسیا شما را در طراحی و اجرا انواع سیستم های آبیاری همراهی می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *