آبیاری نواری (تیپ)

امروزه استفاده از روش آبیاری تیپ یا نوارهای آبیاری قطره ای (نواری) برای آبیاری محصولات مختلف زراعی و باغی متداول شده است. این روش در مناطقی که تلفات آب در حین آبیاری زیاد است، می تواند جایگزین مناسبی برای روش های مرسوم نظیر کرتی، نواری، شیاری و جویچه ای باشد. نوارهای تیپ از جنس پلی اتیلن با ضخامت های مختلف هستند که به صورت خوابیده و حلقه شده و در طول های مختلف (عمدتا 1000 متری) به فروش می رسند. لوله های تیپ بسته به ضخامت آنها دارای انواع 1 ،2 و 3 ساله هستند و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع کشت می توانند کاربرد داشته باشند.نوارهای ضخیم تر (3 ساله)معمولابرای آبیاری قطره ای در زیر سطح خاک استفاده شده و جنبه دائمی تری دارند. برای محصولی مانند گندم می توان از نوع یک ساله آن ها نیز استفاده کرد. این مقاله در نظر دارد تا به معرفی روش آبیاری تیپ بپردازد.

نوار آبیاری تیپ

 آبیاری تیپ (نواری) جزو سیستم های آبیاری تحت فشار محسوب می گردد که برای کارکرد و آبدهی مناسب و یکنواخت لوله های تیپ ،به فشار ۰/۵ تا ۲  اتمسفر (بسته به ضخامت نوارهای  تیپ) نیازمند می باشد. این فشار که توسط ایستگاه پمپاژ تامین می گردد، برای انواع کشت های ردیفی نظیر صیفی جات و یا گندم لازم است. با توجه به اینکه نوار آبیاری تیپ به فشار آب زیادی احتیاج ندارد، در مزارع دارای پستی و بلندی نیز بدون نیاز به تسطیح دقیق زمین قابل استفاده است. نوار آبیاری تیپ را می توان در هنگام کشت و به صورت دستی یا مکانیزه (با استفاده از تراکتور) در زمین نصب نمود.

برای اجرای این روش، ابتدا آب برداشت شده از چاه یا هر منبع آبی دیگر، بایستی از ایستگاه پمپاژ و فیلترها عبور نماید. در حین عبور از فیلترهای شنی و دیسکی، ذرات ریز معلق و گل و لای احتمالی موجود در آب، گرفته شده و پس از ایجاد و تنظیم فشار مورد نیاز و عبور آب از لوله های اصلی و فرعی پلی اتیلن، وارد نوارهای آبیاری تیپ می شود. حذف ذرات ریز و معلق آب توسط فیلترها برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها و ایجاد یکنواختی در خروج آب و بالا بردن عمر مفید نوارهای آبیاری تیپ موثر است.

شماتیک سیستم آبیاری نواری

نوارهای آبیاری تیپ دارای قطره چکان هایی در درون خود هستند که فواصل این قطره چکان ها بر روی لوله متفاوت بوده  و بر اساس نوع محصول مزرعه و روش کاشت انتخاب می شوند. پرمصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان هانوارهای تیپ ۲۰ و ۳۰ سانتی متری می باشد. علاوه بر اینها فاصله قطره چکان ۱۰ - ۱۵ - ۲۵ - ۳۰ - ۴۰ - ۵۰ - ۷۵ و ۱۰۰   سانتی متر نیز در بازار موجود است. ین نوارها با آبدهی ۰/۸ . ۱/۳ . ۱/۵ . ۱/۶ .۲ . ۲/۵ و ۳/۸    لیتر در ساعت برای هر قطره چکان ساخته  شده اند. بنابراین در هر متر از طول نوارهای تیپ و بسته به تعداد قطره چکانهای روی آن، می توان آبدهی هر متر آن را به راحتی بدست آورد. برای محصولی مانند گندم که بصورت ردیفی کشت می شود و از تراکم بیشتری در زمین برخوردار است، ۱۰ یا ۱۵ سانتی متری توصیه می شود .

نوارهای آبیاری تیپ موجود در کشورمان عمدتا ساخت ایران، ترکیه، کره و ایتالیا می باشد. تنوع در ضخامت جدار، قطر لوله، آبدهی قطره چکان ها و فواصل خروجی ها موجب می گردد تا عملا طیف وسیعی از این نوع محصول در اختیار طراحان و کشاورزان قرار داشته باشد. نوارهای آبیاری تیپ با ضخامت250 و 200 ،175 ،150 میکرون ساخته می شوند که معمول ترین ضخامت مورد استفاده در بازار175میکرون می باشد. نوارهای آبیاری تیپ   از موادی ساخته شده اند که در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، تغییرات دما، پوسیدگی، مواد شیمیایی متداول در کشاورزی نظیر کود و سموم شیمیایی مقاوم می باشند. هرچند ضخامت این نوارها کم است، ولی می توانند در مقابل عوامل طبیعی مقاوم باشند و فشار مورد نیاز را  به خوبی تحمل کنند  . فشار کارکرد نوارهای تیپ بسته به آبدهی و ضخامت آن ها از 2 تا 0/5 اتمسفر متفاوت می باشد.نوارهای آبیاری تیپ به صورت رول های3000 و 1500 ،1200 ،1000  به بازارعرضه می شوند.هم چنین به دلیل کم بودن ضخامت نوارها، معمولا هر رول 1000 متری با ضخامت174 میکرون بین ۱۱ تا ۱۲ کیلو گرم وزن دارد . در صورت نصب نصب تانک کود و تجهیزات کوددهی در ایستگاه پمپاژ، عملیات کوددهی مزرعه نیز می تواند توسط لوله های تیپ انجام گیرد.

ویژگی نوارهاي آبیاري تیپ:

- کارگذاری سیستم تیپ به صورت دستی و یا ماشینی نسبتا ساده و سریع بودهو بدلیل سبکی وزن نوارهای تیپ، حمل و نقل آن در مزرعه راحت است؛

- جنس پلیمری مخصوص نوار تیپ، از چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به آن جلوگیری می کند؛

-  مقاومت نوار آبیاری در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید، کودهای شیمیایی، سموم دفع آفات و اسپری های کشاورزی بالاست؛

-   در این روش هزینه های لوله های فرعی (تیپ) نسبت به سایر روشهای آبیاری قطره ای کمتر است؛

- در صورت جمع آوری نوارهای تیپ مزرعه با هدف استفاده مجدد از آنها در سال بعد، نیاز به فضای کمی برای نگهداری آنها می باشد.

کاربردهای آبیاری تیپ:

نوارهای آبیاری تیپ برای کشت های متراکم و ردیفی نظیر انواع سبزی جات، صیفی جات، ذرت، گندم، علوفه، هندوانه، خربزه، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، توت فرنگی، آفتابگردان، چغندرقند و پنبه استفاده می شود. نوارهای آبیاری تیپ در گلخانه ها نیز قابل استفاده می باشند.

نحوه کارکرد نوار تیپ

 

درباره ما

شرکت میراب سازه آسیا با استفاده از مهندسان با تجربه و متخصص در زمینه آبیاری در زمینه طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت دارای تخصص و تجربه در زمینه آبیاری باغات، زمین های کشاورزی، گلخانه ها، فضای سبز و بام های سبز می باشد.

ارتباط با ما

آدرس : یوسف آباد خیابان جمال الدین اسد آبادی نبش ۵۱ ام پلاک ۴۵۳ واحد ۳

تلفن : ۸۸۰۶۴۵۶۳-021

تلفن : ۸۸۲۱۲۴۹۸-021

ایمیل: info@mirabsaze.ir

insta1