آبیاری قطره ای یکی از روش های مدرن آبیاری است که علاوه بر کاهش مصرف آب و انرژی، کیفیت و بازده محصولات را نیز بالا می برد. به کار بردن آبیاری قطره ای برای کاشت برنج که محصولی ضروری برای تامین غذای میلیون ها نفر در سراسر جهان است، روشی مورد بحث و جدید است. بیش از هزاران سال از کشت هوازی و غرقابی برنج که شیوه ای بسیار مفید برای کاشت آن است می گذرد؛ که در نتیجه به کار بردن آبیاری قطره ای قوانین کشت این محصول را تغییر می دهد. بهره گیری از آبیاری قطره ای برای کاشت برنج، میزان مصرف آب را تا 70 درصد کاهش می دهد و همچنین بازدهی بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این انتشار گاز متان که در مزارع کشت برنج رخ می دهد، با آبیاری قطره ای به صفر خواهد رسید. در ادامه به طور مفصل تر در ارتباط با این روش توضیح خواهیم داد.

آبیاری قطره ای برنج

مزایای آبیاری قطره ای برنج در مقایسه با کشت هوازی و غرقابی

در بیشتر مناطق دنیا کشت برنج بصورت غرقابی صورت می گیرد؛ اما استفاده از این روش با وجود کاهش علفهای هرز و سایر آفات مقادیر زیادی از آب شیرین جهان را( حدود 30 تا 45 درصد)، مصرف خواهد کرد. بنابراین یافتن روش هایی برای کاهش مصرف آب برای رشد برنج تاثیر زیادی در کاهش مصرف آب شیرین جهان خواهد داشت. کشت هوازی برنج در خاک غیر اشباع صورت می گیرد و به بارندگی و آبیاری در صورت لزوم متکی است. آبیاری به شیوه قطره ای میزان هدر رفت آب را کاهش می دهد و همچنین کاربرد دقیق آب و کود را امکان پذیر کرده و تبخیر را محدود می کند. استفاده از آبیاری قطره ای در برنج یک رویکرد مدیریتی جدید و متفاوت با بازدهی بالا می باشد.این روش آبیاری طول و تراکم ریشه ها را افزایش می دهد که متعاقبا رشد زیر زمینی افزایش می یابد. در حقیقیت استفاده از منابع آب مانند چاه ها و آب های زیر زمینی در سیستم آبیاری قطره ای، موجب حفظ منابع آبی، خواهد شد. افزایش محصولات و دست یابی به برنج مرغوب تر کشاورزان را ترغیب خواهد کرد تا سیستم کشت خود را تغییر دهند.این روش علاوه بر بهبود سیستم کشت برنج، امکان استفاده از مزارع برای سایر محصولات کشاورزی را فراهم می کند تا چرخش تولید حفظ شود. نکته قابل توجه دیگری که در آبیاری قطره ای برنج مورد اهمیت است، کاهش میزان جذب آرسنیک به دلیل قرار نگرفتن ریشه های برنج در زیر آب می باشد.

آبپاشی مانژ سوارکاری (آبیاری مانژ سوارکاری)

آبیاری قطره ای برنج

کشت برنج در زمین های شیب دار

یکی از مزیت های استفاده از آبیاری قطره ای، امکان کشت برنج در زمین های شیب دار است. در این سیستم قطره چکان هایی وجود دارد که میزان اختلاف فشار ناشی از از تغییر ارتفاع را جبران کرده و آب مورد نیاز گیاه را تامین می کنند. در این شرایط از قطره چکانpc  استفاده می شود که جریان آب را تنظیم می کند و باعث جلوگیری از تغییرات جریان خروجی در کل زمین کشاورزی خواهد شد.

کنترل علف های هرز بدون استفاده از روش غرقابی کشت

استفاده از علف کش ها و روش های کشت مکانیکی موجب می شود کنترل علف های هرز به حداکثر برسد. این روش به کشاورزان امکان دسترسی راحت تر برای کنترل آفات و بیماری ها را در مزارع برنج می دهد.

آبیاری قطره ای برنج

در مقاله ای که ارائه شد به تعریف و بیان مزیت های آبیاری قطره ای برنج پرداختیم. این روش نوین می تواند بسیاری از مشکلات روش غرقابی را حل کند و همچنین به حفط منابع محیط زیست کمک شایانی خواهد کرد. شرکت میراب سازه آسیا خدمت رسان شما عزیزان در زمینه طراحی و پیاده سازی سیستم آبیاری قطره ای و همچنین تامین لوازم آبیاری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *