روف گاردن یا بام باغ به مجموعه ای از عملیات محوطه سازی و فضای سبز اتلاق می شود،که بر روی سقف ایجاد می گردد،این فضا در بعضی موارد هم سطح زمین یا بر روی بام زیر زمین ایجاد می گردد.آبیاری بام سبز نیز به صورت فضای سبز می باشدو میتوان ازسیستم آبیاری هوشمند و اتوماتیک استفاده کرد.                             

roof                              

 یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانیده می‌شود. لفظ بام سبز همچنین می‌تواند برای بام‌هایی که مفاهیم سبز را مد نظر قرار می‌دهند،  نظیرپانل‌های خورشیدی و یا صفحات فتو ولتائیک بکار رود. سبز پوش کردن بام نیازمند گیاهانی است که به دقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محیط خشن و بی‌روح محیط پشت بام در شرایط کم‌آبی و بی آبی،   عوامل  اقلیمی، یخ زدگی، نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کنند. نوع گیاهان انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت بوده و بام سبز، اوج تلفیق اجرا با محیط است. انتخاب صحیح گیاهان ،انتخاب خاک مناسب و مصالح از نظر وزنی و همچنین زهکشی و ایزولاسیون بستر از جمله فاکتورهای مهم در ایجاد بام سبز و روف گاردن می باشند. تراس،بالکن و پاسیو منازل و آپارتمان ها را نیز میتوان فضاسازی کرد و از وجود فضای سبز در منزل لذت برد.

یکی از اصلی ترین مزیت های باغچه های روی بام ، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت ، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد.وجود این  پوشش گیاهی در پشت بام میتواند به کاهش از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در شرایط زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان ، تصویری از یک محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که  ممکن است در سطح خیابان بسیار ساده و معمولی به نظر بیاید. اما هنگامی که بر بالای بام یک ساختمان بلند بایستیم می توانیم تمامی این عوامل و مناظر متنوع را مشاهده و از دیدن آنها لذت ببریم .

آبیاری زیر سطحی باغ میوه

کشور های پیشگام در ساخت روف گاردن

در سالهای اخیر بسیاری از کشور های جهان باتوجه به اثرات ثابت شده مثبتی که روف گاردن ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند برای گسترش روف گاردن در شهرها اقدامات قابل توجهی انجام داده اند .  شهرهایی چون توکیو تورنتو , برلین , لندن و سنگاپور در پروژه های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش روف گاردن ها نموده اند.

می توانید نمونه های اجرا شده روف گاردن را در قسمت پروژه های شرکت میراب سازه آسیا  مشاهده نمایید.

 

roof garden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *