برای آبیاری گیاهان در یک روز گرم تابستانی روش های زیادی وجود دارد. برخی از افراد در پایان روز کاری گیاهان خود را با شلنگ آبیاری می کنند و برخی دیگر آبپاش های خود را در هنگام سحر بمدت 15 دقیقه (متناسب با نوع آبپاش متغییر است) روشن می گذارند.

زمانبندی برای آبیاری گیاهان نه تنها به رشد و شادابی آن ها کمک می کند، بلکه در صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها نیز موثر است. در ادامه این مقاله تمام نکاتی که لازم است برای آبیاری گیاهان در زمان مناسب بدانید، بررسی خواهیم کرد.

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان در فصل تابستان

مقایسه آبیاری گیاهان در صبح و شب

افراد زیادی معتقند که آبیاری در صبح مفید تر از آبیاری در هنگام عصر است اما چه زمانی بهتر است؟

پاسخ به این سوال به موارد مختلفی بستگی دارد. به طور کلی استفاده از یک سیستم آبیاری مثل آبپاش در هنگام صبح منطقی تر است. اینکار باعث می شود شاخه و برگ گیاهان به سرعت خشک شده و قارچ نزند. اما بسیاری از افراد نمی توانند صبح زود به آبیاری بپردازند. بنابراین اگر زمان باغبانی شما در هنگام عصر است، مشکلی ندارد. فقط توجه کنید آب مورد نیاز گیاه را مستقیما به قسمت ریشه گیاه برسانید.

نحوه برخورد با گیاهان پژمرده

دیدن افتادگی گیاهان در یک روز گرم می تواند به معنای زنگ هشدار باشد. پژمردگی می تواند به دلیل از بین رفتن گیاه، آفات و بیماری ها و آبیاری بیش از حد باشد. علاوه بر این گیاهان می توانند در یک روز گرم برای کنار آمدن با گرما پژمرده شوند و در هنگام عصر مجددا به حالت قبل باز می گردند. بنابراین بعد از غروف آفتاب به بررسی وضعیت آن ها بپردازید.

مقایسه انواع تایمر آبیاری بازار

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان در فصل تابستان | نحوه برخورد با گیاهان پژمرده

مقایسه زمان آبیاری گیاهان یک ساله و چند ساله

دانستن اینکه گیاهان شما یک ساله هستند یا چند ساله، عاملی کلیدی در تصمیم گیری در مورد زمان آبیاری در هنگام موج گرما است.

گیاهان یکساله گیاهانی هستند که کل چرخه حیاط خود را در یک فصل رشد به پایان می رسانند. این گیاهان دارای سیستم ریشه ای بسیار کم عمق بوده و بعد از خشک شدن چند سانتی از سطح خاک باید آبیاری شوند. در تابستان بهتر است این گیاهان را مرتبا هر روز آبیاری کنید.

گیاهان چند ساله دارای سیستم ریشه ای عمیق تری هستند که آن ها را قادر می سازد در دوره های خشکسالی از یک فصل به فصل دیگر زنده بمانند. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چند ساله، یک یا دو بار در هفته بصورت آرام و دقیق و با مدت زمان بیشتر است.

آبیاری گیاهان گلدان

وقتی نوبت به گیاهان داخل گلدان می رسد، آب تقریبا مانند کود عمل می کند. گیاهانی که به خوبی آبیاری می شوند، رشد و سرسبزی بهتری خواهند داشت. قوانین مربوط به زمان آبیاری برای گیاهان داخل گلدان اهمیت چندانی ندارد. بهترین زمان برای آبیاری در فصل تابستان می تواند دو بار در روز یکبار صبح و یکبار عصر باشد. البته بهتر است با توجه به نوع گیاه تعداد دفعات را مشخص کنید. ( گیاهان در دسته کاکتوس آب کمتری نیاز دارند)

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان در فصل تابستان | آبیاری گیاهان گلدان

آبیاری باغ سبزیجات

در آبیاری سبزیجات چیزی به نام گیاه مقاوم به خشکی وجود ندارد. بی توجهی به آبیاری می تواند منجر به ریزش شکوفه و مرگ گیاه شود. گیاهان سبزیجاتی مانند گل کلم، خیار، کرفس، تربچه، کدو و… در هنگام اوج گرما به آب اضافی نیاز دارند. برای جلوگیری از زدن قارچ و خیس شدن برگ ها بهتر است از آبیاری قطره ای استفاده کنید. اگر از سیستم آبپاش استفاده می کنید، صبح زود به آبیاری بپردازید.

سوپرجاذب پلیمری

آبیاری درختان و درختچه ها

وقتی صحبت از گیاهانی با عمر طولانی می شود، برای تقویت سیستم ریشه باید آبیاری را عمیق انجام دهید. گاهی مواقع بهترین زمان برای آبیاری این گیاهان حتی بعد از باران های کم برای آبرسانی به نقاط عمیق تر است. زمان روز در این نوع گیاهان به اندازه آبرسانی عمیق اهمیت ندارد. نهال های تازه کاشته شده را حداقل دو بار در هفته در طول موج گرما آبیاری کنید. زیرا سیستم ریشه آن ها کوچک بوده و در حال توسعه است. آبیاری را تا فصل پاییز ادامه دهید تا گیاهان برای خواب زمستانه آماده شوند.

در متن بالا زمان مناسب آبیاری گیاهان مختلف در فصل تابستان را بررسی کردیم تا با آبیاری به موقع گیاهانی همیشه شاداب داشته باشید.

شرکت میراب سازه آسیا همواره خدمت رسان شما عزیزان در طراحی و اجرا انواع سیستم آبیاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *