حمید چیت چیان  در نشست شورای حفاظت منابع آب استان کرمان گفت : البته باید آب صرفه جویی شده از آبیاری نوین در زمین باقی بماند و صرف توسعه سطح زیر کشت نشود چرا که موجب سرعت بخشی به روند اتمام منابع آبی و فرونشست سریع تر دشت ها را به دنبال خواهد داشت .
وی با بیان اینکه باید سیاست استفاده از آبیاری نوین در تمامی کشور اجرایی شود اظهار داشت: در کشت سنتی درصدی از آب غرقابی به منابع زیرزمینی اضافه می شود اما در آبیاری تحت فشار به اندازه نیاز آب داده می شود و آبی برای ورود به سفره های زیرزمینی باقی نمی ماند.
وی با بیان اینکه بستن چاه ضمانت تعادل بخشی منابع زیرزمینی و اصلاح مصرف آب است اظهار کرد: اقداماتی برای تعادل بخشی آب در اطراف کشور انجام شده و در برخی نقاط تعادل برقرار شده است لذا باید در تمامی دشت ها به سطح اولیه ایستابی آب برسیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه استاندار، فرماندار، قضات و جهاد کشاورزی با اجرای طرح های تعادل بخشی به بالا آمدن سطح ایستابی آب کمک می کنند گفت: وزارت نیرو نیز با عزم جدی و همکاری با نهادهای مختلف و شرکت های دانش بنیان طرح های خوبی برای غلبه بر بحران آب دارد.
چیت چیان تصریح کرد: مساله آب بسیار حیاتی و جدی است و با وجود تمامی مشکلاتی که در بخش آب داریم اگر مصرف آب را منطقی کرده و به شکل صحیح از منابع آبی استفاده کنیم در هیچ کدام از بخش های کشاورزی، صنعت و آب شرب و بهداشت دچار مشکل نمی شویم.
وی گفت: یکی از مهمترین عوامل در بحث آب، چگونگی مصرف آن است البته کاهش منابع را انکار نمی کنیم و اگر به چگونگی مصرف توجه کنیم این بحران را با موفقیت پشت سر می گذاریم……..

بخشودگی سود و جرائم بانکی کشاورزان

وزیر نیرو افزود: اطلاعات در رابطه با اصلاح شیوه های آبیاری و نوع کشت نوید دهنده این است که اگر جدیت داشته و از دانش و فناوری استفاده کنیم خواهیم توانست این بحران را مدیریت کنیم.
وی بیان کرد: امروز در آبیاری و کشاورزی روش های موثری استفاده می شود و در برخی از نقاط کشور دولت برای سرمایه گذاری و کمک به کشاورزان از شیوه سنتی به شیوه آبیاری تحت فشار منابع مالی از صندوق توسعه ملی و بودجه وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرده است.
چیت چیان با بیان اینکه باید به نقطه ای اطمینان بخش در مصرف آب برسیم تا کشور را بی نیاز کنیم گفت: باید با دست یابی به آبهای ژرف کشور را از هزینه های سنگین بر دوش ملت بی نیاز کرد.
وی افزود: 700 کیلومتر انتقال آب به استان کرمان، طرح صفا رود و حفر تونل ها و انتقال آب از دریای عمان ازجمله طرح های سنگین و پر هزینه کشور است اما برای حفظ مراکز جمعیتی و جلوگیری از مهاجرت در استان های کویری باید آب را تامین کرد که گریز ناپذیر است.
وی اضافه کرد: مجموعه عوامل متعددی بر شدت بحران افزوده زیرا با افزایش مصرف آب نیز در کشور مواجه هستیم.
وزیر نیرو با اشاره به بحران آب در کشور گفت: متوسط بارش کشور در 10 سال گذشته با شیب ملایمی درحال کاهش است و متوسط بارش 10 سال گذشته 250 میلیمتر است که به 242 میلیمتر کاهش یافته است.
وی افزود: دمای کشور نیز 1.5 درجه سیلیسیوس گرمتر و موجب افزایش تبخیر آب های سطحی شده است لذا منابع کاهش و تبخیر افزایش یافته است.
چیت چیان خاطرنشان کرد: بارش ها از نظر تعداد افزایش داشته زیرا در بارندگی زیر 5 میلیمتر افزایش داشتیم پس نفوذ آب به سفره زیرزمینی کاهش یافته است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه از موفقیت های استان کرمان خوشحالم گفت:از استاندار کرمان که از ابتدای دولت یازدهم با همت و عزم قاطع وارد مساله آب شد و عزم جدی برای حل این مسله داشت تشکر می کنم.
این نشست با حضور وزیر نیرو، معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون پارلمانی وزیر نیرو، استاندار کرمان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، معاون امور عمرانی استاندار، مجمع نمایندگان استان کرمان، بخش خصوصی و سایر مسئولان اجرایی در سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان برپا شد و دستگاه های اجرایی به بحث و تبادل نظر پیرامون اقدامات انجام شده در حوزه آب استان کرمان و برنامه ها برای صرفه جویی و استفاده بهینه از آب پرداختند.
در این آیین همچنین تفاهم نامه اکتشاف آبهای ژرف نیز بین وزیر نیرو و استاندار کرمان به امضا رسید.
طرح اکتشاف آبهای ژرف از اعماق زمین قرار است با کمک محققان روس در ایران اجرایی شود.

کم آبی، کشت تابستانه را از نفس می‌اندازد

منبع: ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *