لوله پلی اتیلن که امروزه جایگزین مناسبی برای لوله های آهنی، چدنی، بتنی و سفالی هستند؛ در طی شصت سال گذشته رشد چمشگیری در تولید و افزایش کیفیت داشته اند. لوله های پلی اتیلن نقش مهمی در انتقال آب، گاز، فاضلاب و آبیاری قطره ای دارند چرا که علاوه بر استقامت کافی از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند. با توجه به افزایش روز افزون استفاده از لوله های پلی اتیلن، تولید کننده ها همیشه در صدد افزایش کیفیت محصول و کاهش قیمت ها هستند و به همین دلیل امروزه لوله های پلی اتیلن با کیفیت فوق العاده و قیمت مناسب عرضه می شوند. عمده مصرف لوله های پلی اتیلن در ایران مدل های PE80  و PE100 می باشد. در ادامه به طور مفصل به معرفی لوله های پلی اتیلن و تاریخچه آن می پردازیم.

لوله پلی اتیلن

تاریخچه لوله های پلی اتیلن

آنچه که امروزه به عنوان لوله پلی اتیلن می شناسیم بسیار متفاوت تر از چیزی است که در دهه 50 میلادی کشف شد. برای اولین بار شیمیدان ها پل هوگان و رابرت بنکس پلی پروپیلن بلوری را در سال 1951، کشف کردند و دریافتند با استفاده از اتیلن می توان چیزی شبیه پلاستیک تولید کرد که از آن پس دنیای جدیدی در صنعت پلاستیک ظاهر شد. پس از این کشف پروفسور کارل زیگلر و همکار ایتالیایی او جولیو ناتا در سال 1953 موفق به پلیمریزاسیون اتیلن در دما و فشار پایین و با حضور کاتالیست ارگانو متالیک شدند. روند تولید و عرضه آنها در ابتدا بسیار سخت تر از آن چیزی بود که به نظر می رسید. اما خوشبختانه تا سال 1359، سرانجام با افزایش میزان تولید و ایجاد بازار فروش مناسب تولید کنندگان موفق به عرضه مناسب لوله های پلی اتیلن و راه اندازی یک صنعت چند میلیارد دلاری شدند. لوله پلی اتیلن به عنوان اولین پلاستیک در ایالات متحده شناخته شد که بیش از یک میلیارد پوند در سال به فروش می رسد و در حال حاضر بیشترین حجم پلاستیک در جهان است.

روش های توزیع آب در فضای سبز

لوله پلی اتیلن

ویژگی های لوله پلی اتیلن

از آنجا که مواد پلی اتیلن دارای ضریب کشش بالا هستند، بنابراین در برابر فشار و ضربه بسیار مستحکم خواهند بود. لوله های پلی اتیلن نیز با داشتن این مزیت بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. ویژگی مهم دیگر این لوله ها قابلیت انعطاف، اتصالات بدون جوش و شکل گیری مناسب آن ها می باشد که باعث می شود به راحتی برای سیستم های لوله کشی آب، گاز و…به کار برده شوند. بنابراین استفاده از این لوله ها خطر شکست، ترکیدگی، زنگ زدگی و  خرابی را در مقایسه با سایر سیستم های لوله کشی کاهش خواهد داد.

مزایا

  • وزن سبک
  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • مقاومت در برابر ضربه و پوسیدگی
  • مقاومت فوق العاده در برابر زمین لرزه
  • قابلیت اتصال بدون جوش و محکم، بدون نشتی و با انعطاف
  • استحکام بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید
  • هزینه پایین تعمیر و نگه داری
  • خصوصیات هیدرولیکی مناسب

لوله پلی اتیلن

استانداردها

صنعت در تمامی نقاط جهان دارای استاندار ها ی یکسان و خاص است که محصولات مختلف بر اساس آن استاندار ها سنجیده می شوند. لوله های پلی اتیلن نیز از این قضیه مستثنی نیستند و با توجه به کاربردی که دارند مطابق با یکی از استاندار های بین المللی صنعت تولید می شوند. استاندارد های شناخته شده در صنعت لوله و اتصالات پلی اتیلن به دسته های ISO، ASTM،  BN و DIN تقسیم می شوند:

ISO: این استاندارد با شماره 161/1 مربوط به قطر اسمی و فشار اسمی لوله ها می باشد و شماره 3607، ضخامت جداره و قطر خارجی لوله را بیان می کند. این استاندارد بخش های مختلفی را شامل می شود به عنوان مثال، ISO 1427-1  تا ISO 1427-7، لوله های پلی اتیلن شبکه های فاضلاب و همچنین آبرسانی تخت فشار را بیان می کند.

کود دهی (کود آبیاری) و اسید شویی

DIN: این استاندارد با شماره های DIN8074  و DIN8076-3  مربوط به ابعاد لوله های پلی اتیلن می باشد. استاندارد DIN8075، روش های تست و آزمون این لوله ها را بیان می کند.

ASTM: این استاندارد یکی از مهمترین استاندارد های صنعتی است که شماره های ASTM D3350 و ASTM D2104، مشخصات لوله های پلی اتیلن را بیان می کنند. استاندارد ASTM D2737، در خصوص طبقه بندی انواع لوله های پلی اتیلن می باشد و ویژگی و قطر لوله ها با استاندارد ASTM D2239  و ASTM D2447  بیان می شوند.

لوله پلی اتیلن

در مقاله ارائه شده  تاریخچه، ویژگی ها، مزایا و استاندارد های لوله های پلی اتیلن را شرح دادیم. لوله های پلی اتیلن کاربرد گسترده ای در آبیاری قطره ای، لوله کشی فاضلاب، لوله کشی گاز و…دارند که بسیاری از مشکلات لوله کشی سنتی را حل نموده است. شرکت میراب سازه آسیا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه طراحی و پیاده سازی انواع سیستم آبیاری و همچنین تامین لوله های پلی اتیلن متناسب با سیستم آبیاری قطره ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *