لوله پلی اتیلن که امروزه جایگزین مناسبی برای لوله های آهنی، چدنی، بتنی و سفالی هستند؛ در طی شصت سال گذشته رشد چمشگیری در تولید و افزایش کیفیت داشته اند. این نوع لوله هانقش مهمی در انتقال آب، گاز، فاضلاب و آبیاری قطره ای دارند چرا که علاوه بر استقامت کافی از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند. با توجه به افزایش روز افزون استفاده از لوله های پلی اتیلن، تولید کننده ها همیشه در صدد افزایش کیفیت محصول و کاهش قیمت ها هستند و به همین دلیل امروزه لوله های پلی اتیلن با کیفیت فوق العاده و قیمت مناسب عرضه می شوند. عمده مصرف این محصول در ایران مدل های PE80  و PE100 می باشد. در ادامه به طور مفصل بهتاریخچه و معرفی آن می پردازیم.

لوله های پلی اتیلن

<h3&gt;تاریخچه لوله های پلی اتیلن

آنچه که امروزه به عنوان لوله پلی اتیلن می شناسیم بسیار متفاوت تر از چیزی است که در دهه 50 میلادی کشف شد. برای اولین بار شیمیدان ها پل هوگان و رابرت بنکس پلی پروپیلن بلوری را در سال 1951، کشف کردند و دریافتند با استفاده از اتیلن می توان چیزی شبیه پلاستیک تولید کرد که از آن پس دنیای جدیدی در صنعت پلاستیک ظاهر شد. پس از این کشف پروفسور کارل زیگلر و همکار ایتالیایی او جولیو ناتا در سال 1953 موفق به پلیمریزاسیون اتیلن در دما و فشار پایین و با حضور کاتالیست ارگانو متالیک شدند. روند تولید و عرضه آنها در ابتدا بسیار سخت تر از آن چیزی بود که به نظر می رسید. اما خوشبختانه تا سال 1359، سرانجام با افزایش میزان تولید و ایجاد بازار فروش مناسب تولید کنندگان موفق به عرضه مناسب لوله های پلی اتیلن و راه اندازی یک صنعت چند میلیارد دلاری شدند. لوله پلی اتیلن به عنوان اولین پلاستیک در ایالات متحده شناخته شد که بیش از یک میلیارد پوند در سال به فروش می رسد و در حال حاضر بیشترین حجم پلاستیک در جهان است.

آبپاشی مانژ سوارکاری (آبیاری مانژ سوارکاری)

تاریخچه لوله پلی اتیلن/>/>

<h2>ویژگی های لوله پلی اتیلن

از آنجا که مواد پلی اتیلن دارای ضریب کشش بالا هستند، بنابراین در برابر فشار و ضربه بسیار مستحکم خواهند بود. لوله های پلی اتیلن نیز با داشتن این مزیت بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. ویژگی مهم دیگر این لوله ها قابلیت انعطاف، اتصالات بدون جوش و شکل گیری مناسب آن ها می باشد که باعث می شود به راحتی برای سیستم های لوله کشی آب، گاز و…به کار برده شوند. بنابراین استفاده از این لوله ها خطر شکست، ترکیدگی، زنگ زدگی و  خرابی را در مقایسه با سایر سیستم های لوله کشی کاهش خواهد داد.</p>

 </h2>

 

<p>سایز های متداول لوله های پلی اتیلن

 

مزایا

  • وزن سبک
  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • مقاومت در برابر ضربه و پوسیدگی
  • مقاومت فوق العاده در برابر زمین لرزه
  • قابلیت اتصال بدون جوش و محکم، بدون نشتی و با انعطاف
  • استحکام بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید
  • هزینه پایین تعمیر و نگه داری
  • خصوصیات هیدرولیکی مناسب
علت وقوع ضربه قوچ در ایستگاه پمپاژ

سایزهای مختلف لوله پلی اتیلن

استانداردها

صنعت در تمامی نقاط جهان دارای استاندار ها ی یکسان و خاص است که محصولات مختلف بر اساس آن استاندار ها سنجیده می شوند. این لولهها نیز از این قضیه مستثنی نیستند و با توجه به کاربردی که دارند مطابق با یکی از استاندار های بین المللی صنعت تولید می شوند. استاندارد های شناخته شده در صنعت لولهو اتصالاتپلی اتیلن به دسته های ISO، ASTM،  BN و DIN تقسیم می شوند:

ISO: این استاندارد با شماره 161/1 مربوط به قطر اسمی و فشار اسمی لوله ها می باشد و شماره 3607، ضخامت جداره و قطر خارجی لوله را بیان می کند. این استاندارد بخش های مختلفی را شامل می شود به عنوان مثال، ISO 1427-1  تا ISO 1427-7،این نوع لوله شبکه های فاضلاب و همچنین آبرسانی تخت فشار را بیان می کند.

DIN: این استاندارد با شماره های DIN8074  و DIN8076-3  مربوط به ابعادآن می باشد. استاندارد DIN8075، روش های تست و آزمون این لوله ها را بیان می کند.

ASTM: این استاندارد یکی از مهمترین استاندارد های صنعتی است که شماره های ASTM D3350 و ASTM D2104، مشخصات آن را بیان می کنند. استاندارد ASTM D2737، در خصوص طبقه بندی انواع لوله هایپلی اتیلن می باشد و ویژگی و قطر لوله ها با استاندارد ASTM D2239  و ASTM D2447  بیان می شوند.

پلی اتیلن لوله

در مقاله ارائه شده  تاریخچه، ویژگی ها، مزایا و استاندارد های لوله های پلی اتیلن را شرح دادیم و متوجه شدیم کاربرد گسترده ای در آبیاری قطره ای، لوله کشی فاضلاب و گاز و…دارند که بسیاری از مشکلات لوله کشی سنتی را حل نموده است. شرکت میراب سازه آسیا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه طراحی و پیاده سازی انواع سیستم آبیاری و همچنین تامین لوله های پلی اتیلن متناسب با سیستم آبیاری قطره ای می باشد.

آبیاری گیاهان باغ و فضای سبز در زمان مسافرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *