بارش های کشور در سال آبی ۹۶-۹۵ با مقایسه سال آبی ۹۵-۹۴، به میزان ۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانا به نقل از وزارت نیرو، بر اساس آخرین اطلاعات ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در اتمام سال آبی ۹۶-۹۵ (اول مهرماه ۹۵ تا پایان شهریورماه ۹۶) ارتفاع کل ریزش‌های  جوی کشور از اول مهر لغایت ۳۱ شهریورماه بالغ بر ۲۳۰ میلی‌متر بوده است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۳۸ میلی‌متر) ۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۴۱ میلی‌متر) ۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، حوضه آبریز  خلیج فارس و دریای عمان با ۳۷۰ میلی‌متر و حوضه آبریز مرزی شرق با ۶۲ میلیمتر به ترتیب، بیشترین و کمترین بارش‌های کشور را داشته‌اند. بر پایه همین گزارش، حوضه‌های آبریز دریای خزر با ۳۴۰ میلیمتر و دریاچه  ارومیه با ۲۰۸ میلیمتر بعد از حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، به ترتیب حائز رتبه‌های دوم و سوم بارش‌های کشور بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، حوضه‌های آبریز قره قوم با ۱۸۱ میلیمتر و فلات مرکزی با ۱۵۹ میلی‌متر در رتبه چهارم و پنجم بارش‌های کشور هستند. بر مبنای همین گزارش، بیشترین بارش‌های کشور در ایستگاه دینار سرا واقع در استان مازندران با ۱۴۱۹ میلیمتر و کمترین بارش‌های کشور در ایستگاه زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان با ۲۰.۴ میلیمتر بارش بوده است.

حجم بارش‌های اول مهر تا پایان ۳۱ شهریور معادل ۳۷۹ میلیارد و ۴۶ میلیون متر مکعب است.

منبع:خبرگزاری دانا

کشاورزان برای آبیاری تحت فشار 10 میلیون بلاعوض می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *