امروزه دیوارهای سبز، در طراحی داخلی مناطق مختلف، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این دیوارها تصویری سرشار از سرزندگی را ایجاد می کنند. اما داشتن ظاهری همیشه سرسبز و با نشاط، به عواملی بستگی دارد که آبیاری از مهم ترین آن ها می باشد. سیستم های آبیاری دیوارهای سبز به گونه ای طراحی می شوند که آب را به طور موثر توزیع کنند و حتی از آب بازیافت شده نیز می توانند استفاده کنند. در ادامه به شرح موارد مختلف در خصوص آبیاری دیوارهای سبز می پردازیم.

آبیاری دیوار سبز

سیستم آبیاری دیوار سبز

دیوار سبز به طور کلی از سیستم های هیدروپونیک یا آبیاری قطره ای، برای توزیع آب استفاده می کنند که مانع هدر رفت آب می شود. در سال های اخیر آبیاری قطره ای به ابزاری موثر برای کشاورزی مدرن و محوطه سازی، تبدیل شده است. سازندگان دیوارهای سبز، فناوری آبیاری قطره ای را با بهره گیری از تجهیزات آبیاری اتوماتیک و آبیاری هوشمند استفاده می کنند. در روش آبیاری قطره ای، هزینه های زیاد و تکنیک های پیشرفته به کار می روند که از جمله معایب استفاده از این سیستم آبیاری می باشد. همچنین املاح و مواد جامد معلق در آب ها از دیگر نکات قابل توجه است که این ایراد با نصب فیلتر رفع می شود.

آبیاری دیوار سبز

طراحی سیستم آبیاری دیوار سبز

منبع آب آبیاری دیوار سبز

تعیین منبع آب برای دیوارهای سبز، از جمله موارد مهم و ضروری می باشد. در مرحله ی طراحی، اتصال آب و یا مخزن مورد استفاده، باید مورد بررسی قرار بگیرد. در مواردی که مخازن آب در دسترس نباشند از آب آشامیدنی به عنوان منبع مستقیم آب، استفاده می شود. در داخل ساختمان ها، یک منبع آب اختصاصی توصیه می شود.

تاریخچه و اطلاعات کلی از کمپانی هانتر

تجهیزات آبیاری مورد نیاز در آبیاری دیوار سبز

سیستم های آبیاری با توجه به پروژه ها و محصولات مختلف، متفاوت هستند. اما باید فضایی را برای سیستم کنترل کننده آبیاری، سیستم کوددهی، فیلتر، شیرها و..، در نظر بگیرید. همچنین استفاده ازتایمر آبیاری ، بدون نیاز به کنترل، آب مورد نیاز گیاهان را در زمان مناسب و با توجه به نیاز گیاه، در اختیار آن قرار می دهد. برای پنهان سازی لوازم آبیاری می توان از کابینت های نزدیک اتاق نشیمن استفاده کرد. پنهان سازی آن ها، با توجه به شرایط شما، می تواند متفاوت باشد اما لازم است به راحتی در اختیار پرسنل نگه داری قرار بگیرند.

آبیاری دیوار سبز

سیستم تصفیه آب در آبیاری دیوار سبز

فیلتراسیون به ویژه برای سیستم هایی که از منابع آب باران استفاده می کنند و سیستم های چرخشی، بسیار مهم است. در غیر اینصورت، رسوب و سایر مواد ممکن است به تجهیزات آسیب برساند.همچنین فیلتراسیون در دیوار هایی که از منبع آب آشامیدنی استفاده می کنند، به دلیل از بین بردن کلر، موجب سلامت گیاهان می شوند.

فشار آب در آبیاری دیوار سبز

در هنگام تعیین خط اتصال، فشار آب باید در نظر گرفته شود. اطمینان حاصل کنید که فشار آب برای رسیدن آب به تمام قسمت های دیوار، به خصوص قسمت های بالایی، کافی باشد.

ضد آب بودن سیستم آبیاری دیوار سبز

با توجه به آسیب هایی که آب می تواند به اجزای مختلف سیستم وارد نماید و موجب زنگ زدگی شود، انتخاب و استفاده از لوازم ضد آب توصیه می شود.

تست اولیه سیستم آبیاری دیوار سبز

پس از نصب لوازم آبیاری، آن را قبل از کشت گیاهان، تست کنید. سیستم را برای آزمایش اجزا و اطمینان از عملکرد مناسب اجرا نمایید. برای آزمایش، وجود هرگونه نشت، گرفتگی، مناطق ناسازگار، مشکلات فشار آب و… را بررسی کنید.

مزایا استفاده از نرم افزار مدیریت مزرعه

آبیاری دیوار سبز

در این مقاله به معرفی سیستم آبیاری مناسب برای دیوار سبز و همچنین نکات قابل توجه در طراحی و پیاده سازی آن پرداختیم. شرکت میراب سازه آسیا، متخصص در زمینه طراحی و اجرای آنواع سیستم های آبیاری از جمله سیستم های آبیاری اتوماتیک و هوشمند در دیوارهای سبز می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *