مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: ۸۰ درصد فضای سبز منطقه هشت، تحت فشار آبیاری می‌شود.

روش های نوین برای آبیاری فضای سبز قم اجرا شده است؟ به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «شهر فردا»، پیام جوادیان با اشاره به وضعیت آبیاری فضای سبز منطقه هشت اظهار کرد: در خصوص استفاده از روش‌های نوین آبیاری در منطقه هشت، تمام بوستان‌های شهری بلوارها  و خیابان‌های اصلی و بوستان‌های شهری و جنگلی این منطقه از آبیاری تحت فشار استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه آبیاری حدود ۲۰ درصد شامل حاشیه شوارع به صورت تانکری انجام می‌شود افزود: این منطقه یکی از بهترین مناطق شهر قم از نظر سرانه‌های فضای سبز است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به پروژه‌های فعال در این منطقه در راستای توسعه فضای سبز اظهار کرد: پروژه‌های فعال منطقه برای توسعه فضای سبز در سال جاری ساخت سه بوستان  دهلاویه با مساحت ۱۳ هزار مترمربع، بوستان انقلاب اسلامی به وسعت ۱۵ هزار مترمربع و بوستان بانوان به مساحت ۱۸ هزار مترمربع است.

وی با تاکید بر اینکه کمپینگ بوستان غدیر به مساحت ۱۶ هکتار نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود گفت: طرح بوستان بانوان منطقه هشت نیز تکمیل و سه ماه دیگر احداث ابنیه آن آغاز می‌شود.

مدیرعامل فضای سبز شهری شهرداری قم :

توسعه فضای سبز حفاظتی شهر به میزان پنج میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان در خصوص اقدامات مدیریت شهری قم در حوزه محیط‌زیست شهری، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر توسعه فضای سبز و بوستان‌های شهری از مهم‌ترین مسائل مورد نظر مدیریت شهری قم بوده، در نتیجه این توجه مساحت توسعه‌یافته فضای سبز شهر قم از سال ۱۳۹۴، دو میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع است.

احتمال بروز بحران آب در 19 شهر استان فارس

وی افزود: استانداردسازی و ایمن‌سازی سیستم‌های روشنایی، مکانیکی و آب‌نماها و ایمن‌سازی ۳۵۰ بوستان شهری با هدف بهره‌وری در مصرف انرژی از نکات دیگری بود که در دستور کار قرار گرفت و به نتیجه رسید.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه تعداد ۱۶ هزار و ۸۰۰ لامپ پرمصرف پایه‌های روشنایی با لامپ‌های کم‌مصرف ال ای دی تعویض شد، خاطرنشان کرد: این رقم حدود دو میلیارد ریال صرفه‌جویی ریالی در پی داشت.

جوادیان تصریح کرد: استفاده از پساب در آبیاری بخشی از فضای سبز جنگلی شهر قم با احداث تصفیه‌خانه ثانویه پساب از مهم‌ترین اقدامات در جهت حفظ محیط‌زیست و منابع آبی شهر بود. باید تأکید کرد که هم‌اکنون برای آبیاری فضای سبز شهری 30 الی 35 ثانیه در لیتر ثانیه از پساب استفاده می‌شود که با تکمیل فاز دوم این رقم افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: نهضت سبز معابر و کاشت درخت و ایجاد باغچه به طول ۵۳۰ هزار متر طی سال‌های اخیر آغاز شد و توسعه کمربند سبز حفاظتی قم اقدام بعدی است و با این اقدام مساحت کمربند سبز حفاظتی قم به ۲۰ میلیون مترمربع رسیده است.

+فضای+سبز

 

 مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه احداث و بهره‌برداری از ۱۵ نیروگاه خورشیدی و تولید ۲۰۰ هزار کیلووات ساعت برق در سال در دستور کار شهرداری قم قرار گرفت و به نتیجه رسید، اضافه کرد: احداث و راه‌اندازی سایت تولید چیپس چوب برای تولید چیپس از ضایعات درختان و بهره‌وری در آبیاری با حفظ رطوبت خاک از دیگر اقدامات است.

کاهش مصرف آب در یکپارچه سازی زمین های کشاورزی

جوادیان با بیان اینکه تعداد ۶۵ عدد آبگرم کن خورشیدی در سرویس‌های بهداشتی بوستان‌های شهری نصب‌شده است، تأکید کرد: مخازن عظیم آب به‌منظور حذف تأسیسات مکانیکی و الکتریکی و آبیاری ثقلی فضای سبز با هدف استفاده کمتر از انرژِی برق و سوخت‌های فسیلی در ۳۰ نقطه از سطح شهر احداث شد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با تأکید بر اینکه کودهای کمپوست پسماند شهری در فضای سبز با استفاده از فناوری‌های نوین مورد استفاده قرار گرفته است، ادامه داد: انجام پروژه تحقیقاتی گونه‌های مقاوم با زیست‌بوم شهر قم با هدف مدیرت منابع آب‌وخاک در سه فاز با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی از دیگر اقدامات زیست‌محیطی سازمان است.

جوادیان گفت: ورود ۳۰ گونه جدید به فضای سبز شهر قم و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری بارانی و قطره‌ای در ۹۵ درصد از عرصه‌های فضای سبز و افزایش راندمان آبیاری و کاهش قابل توجه مصرف آب از اقدامات مهم دیگری برای حفظ محیط زیست و منابع آبی محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم انجام شده است.

 

 

روش های نوین آبیاری فضای سبز

 سیستم آبیاری بارانی فضای سبز (Sprinkler Irrigation)

متداول‌ترین روش در آبیاری فضای سبز، استفاده از سیستم آبیاری بارانی است که یکی از روش‌های نیمه-هوشمند برای آبیاری محوطه‌های سبز محسوب می‌شود. سیستم آبیاری بارانی یا sprinkler Irrigation مجموعه گسترده‌ای است از لوله‌های اصلی و جانبی، سیستم پمپاژ، آبپاش‌ها و تایمرها که اگر به دست یک متخصص اجرا گردد، با حداقل هزینه اولیه، باعث صرفه‌جویی زیادی در مصرف آب می‌شود. سیستم آبیاری بارانی فضای سبز در انواع زیر قابل اجراست:

▪️ سیستم آبیاری بارانی ثابت (کلاسیک)
▪️ سیستم آبیاری بارانی غلطان
▪️ سیستم آبیاری بارانی دوار مرکزی
▪️ سیستم آبیاری بارانی خطی

سیستم آبیاری قطره‌ای فضای سبز (Drip Irrigation)

یکی از روش های نوین آبیاری فضای سبز، تکنیک آبیاری قطره‌ای یا Drip Irrigation است که نه‌فقط در صنایع کشاورزی، که در محوطه سازی هم به شدت کاربردی است. این سیستم از مجموعه‌ای لوله با منافذ ریز تشکیل شده که آب را با سرعت و به میزان مناسب به نقطه هدف انتقال می‌دهد. نکته مثبت در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای آن است که مانع رشد علف‌های هرز شده و از این نظر بسیار مفید هستند. سیستم آبیاری قطره‌ای در انواع زیر پیاده می‌شود:

▪️ سیستم آبیاری قطره‌‌ای با آرایش یک طرفه
▪️ سیستم آبیاری قطره‌‌ای با آرایش دو ردیفه
▪️ سیستم آبیاری قطره‌‌ای با آرایش لوپ یا حلقه‌ای
▪️ سیستم آبیاری قطره‌‌ای سفالی یا کوزه‌ای
▪️ سیستم آبیاری قطره‌‌ای به روش نواری یا تیپ
▪️ سیستم آبیاری قطره‌ چکانی زیر سطحی

 سیستم آبیاری بابلر یا آبفشان فضای سبز (Bubbler Irrigation)

از دیگر روش های نوین آبیاری فضای سبز، سیستم آبیاری آبفشان یا بابلر ترکیبی است که از دو سیستم آبیاری بارانی و قطره‌ای که آبچکان آن در کنار بوته یا درخت نصب شده و بر اساس برنامه زمانی تعریف شده، آب را به صورت یک چتر و در قطر حدود 60 سانتی‌متر روی گیاه می‌پاشد.تمرکز این سیستم بر آبیاری گونه‌های درختی و بوته‌ای است و یکی از بهترین سیستم‌های آبیاری فضای سبز است که در محوطه سازی باغ و ویلا یا برای آبیاری درختان کهنسال و ارزشمند در پارک‌ها و بوستان‌ها استفاده می‌شود.

تجهیز اراضی کشاورزی استان تهران به سیستم آبیاری تحت فشار

منبع :تی نیوز.ایده سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *