امروزه طراحی سیستم های آبیاری بیشتر به صورت آبیاری اتوماتیک طراحی می شوند تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، باغبانان بتوانند وقت خود را صرف موارد دیگری به جز آبیاری نمایند. سیستم های آبیاری باغ با حمل آب در اطراف باغ در یک سری لوله های آبیاری متصل به یک منبع آب، کار می کنند. این لوله ها از مسیر تمامی گیاهانی که نیاز به آبیاری دارند عبور می کنند. آب خروجی از لوله ها می تواند به صورت قطره ای (انتشار آهسته برای گیاهان منفرد و مناطق کوچک)، میکرو جت یا اسپری (پوشش مناطق کوچک و متوسط از گیاهان)، مینی آب پاش (پوشش مناطق بزرگ گیاهان) یا آبیاری لوله های تراوا (لوله متخلخلی که آب را به آرامی در تمامی قسمت های پوشیده از گیاه آزاد می کند) تمامی سطح باغ را آبیاری نمایند. برای کنترل خودکار، برنامه ریزی مناسب برای زمان شروع آبیاری و یا خاموش کردن سیستم آبیاری می توانید از یک تایمر آب استفاده نمایید. در ادامه به بررسی روش های مختلف آبیاری که در قسمت های مختلف باغ به کار گرفته می شوند، می پردازیم.

سیستم های آبیاری باغ

سیستم آبیاری قطره ای باغ

آبیاری قطره ای یکی از کارآمد ترین سیستم های آبیاری گیاهان باغ است که آب را به صورت دقیق به ریشه گیاهان می رساند. این سیستم که از شبکه ای از لوله ها تشکیل شده است؛ آب را در اطراف باغ حمل می کند و سپس با اتصال به قطره چکان ها آب را در نزدیکی ریشه گیاه انتشار می دهد. از آنجا که فرستنده های قطره ای به آرامی آب را آزاد می کنند، کنترل بیشتری بر میزان آب تحویل داده شده خواهید داشت و می توانید پسماند های آب را از بین ببرید و یا برای مصارف دیگری استفاده کنید.

نیاز آبشویی | سیستم های آبیاری تحت فشار

سیستم آبیاری قطره ای باغ

میکروجت و سیستم های اسپری

این نوع از سیستم ها می توانند آب را تا شعاع حداکثر دو متر اسپری کنند و برای مناطقی با پوشش گیاهی کوچک کاربرد دارند. از آنجا که سیستم های اسپری و میکروجت به همراه پایه میکروجت ، مناطق کوچکی را پوشش می دهند، سریع تر نصب می شوند و می توانند در مقایسه با سیستم های آبیاری قطره ای از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشند.

میکروجت و سیستم های اسپری برای آبیاری باغ

سیستم های کوچک آبپاش (مینی آبپاش) آبیاری باغ

مینی آبپاش ها پوشش گیاهی باغ را تا شعاع 5 متر، آبیاری می کنند. مینی آبپاش ها بسیار شبیه به میکرو جت ها و سیستم های اسپری هستند اما به جای اسپری کردن، آب را در قطرات بزرگ پرتاب می کنند و در طی توزیع تبخیر را به حداقل می رسانند. مینی آبپاش ها مناطق وسیعی از پوشش گیاهی را به سرعت آبیاری می نمایند. نصب این سیستم ها بسیار سریع و آسان است و همچنین با آبیاری کارآمد باغ، میزان مصرف آب را به حداقل می رسانند.

سیستم های کوچک آبپاش یا مینی آبپاش آبیاری باغ

سیستم آبیاری باغ با لوله تراوا

لوله تراوا لوله ای متخلخل است که لوله ی نشتی نیز نامیده می شود. روش کار این سیستم به گونه ای است که آب را به آرامی در طول خود آزاد می کند و یک عمل خیس کردن عمیق را فراهم می کند. استفاده از آن در مرز گل ها، قسمت سبزیجات، پرچین یا هر مکان بزرگ دیگری بسیار کارآمد است. این لوله ها برای فضا های یزرگ با قطر 13 میلی متر و حداکثر طول 50 متر توصیه می شوند.

راهکارهای جبران اشتباهات مدیریت منابع آب

سیستم آبیاری باغ با لوله تراوا

آبیاری زیرسطحی باغات

سیستم زیر سطحی بر پایه استفاده از نوار های رطوبتی مدارم استوار است که یک آبیاری مناسب و یکنواخت را رقم می زند. اجرای آبیاری زیر سطحی در باغات با هدف صرفه جویی بیشتر در مصرف آب و دست یابی به محصولاتی با کیفیت تر انجام می شود. در آبیاری زیر سطحی که موجب توزیع بهتر آب و کاهش تبخیر می شود؛ از لوله قطره چکان دار، لوله های تراوا و کپسول رسی متخلل استفاده می شود.

آبیاری زیر سطحی باغات

در مقاله ای که ارائه شد سیستم های  کارآمد آبیاری باغ را معرفی کردیم و ویژگی های آن ها را بررسی کردیم. شرکت میراب سازه آسیا همواره در طراحی و پیاده سازی مناسب ترین سیستم ها ی آبیاری اتوماتیک باغات و همچنین تامین لوازم آبیاری مربوطه (تایمر آبیاری، قطره چکان، لوله تراوا، انواع آبپاش و…) در کنار شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *